Gül Suyu En Çok Nerelerde Kullanılır?

gül suyu en çok nerede kullanılır

Gül Suyu En Çok Nerelerde Kullanılır?

Gül suyu birçok evde bulunan, bulunması gereken bir üründür. Gül suyunun hoş kokusu ile ikram olarak kolonya gibi kullanılmasının yanı sıra birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Gül suyu yüzyıllardan bu yana bir çok şeye şifa olduğu inanılan bir üründür. Başta cilt bakımı ve güzellik olmak üzere gül suyu farklı farklı konular için kullanılmaktadır.

 

Gül suyunun cildi yatıştırıcı etkisi vardır. Bu nedenle hakiki gül suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz. Makyajınızı silip cildinizi güzelce yıkadıktan sonra bir pamuğa gül suyu damlatarak yavaş yavaş yüzünüzü silebilirsiniz. Gül suyunu tonik olarak yüzünüze uygulama işlemine düzenli olarak devam ederseniz cildinizdeki lekelerin azaldığını ve cilt tonunuzun açıldığını fark edeceksiniz.

 

Gül suyu göz altı morluklarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Bir buz kalıbına gül suyu dökerek dondurabilirsiniz. Ardından bu donmuş gül suyunu bir poşetin içerisine koyarak göz altlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu yapacağınız uygulama aynı zamanda kırışıkların giderilmesinde de etkili olacaktır.

 

Baş ağrılarının tedavisinde gül suyunun rahatlatıcı kokusu yardımcı olacaktır. Gül suyu ile masaj yapıldığı takdirde baş ağrınızdan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Sadece baş ağrısı için değil, eklem ağrılarında da gül suyunun etkisi göz ardı edilemez. Ağrının yoğun olduğu eklemlerinize gül suyu ile masaj yaparak rahatlayabilirsiniz.

 

Bu saydıklarımızın aynı sıra, gül suyu yemek ve tatlılara da eklenebilir. İsteğe bağlı olarak çayı da yapılıp içilebilir. Gül suyunun tüketilmesi sindirim sistemi açısından çok faydalıdır. Bağırsakları rahatlatır. Ayrıca iltihapları söküp atar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir